1.1.2021
Pokud jste nemovitost nabyli po 1. lednu 2021, jste od daně z příjmu při prodeji osvobozeni po 10 letech od jejího nabytí, a to v souladu s novelou Zákona 586/1992 Sb. o dani z příjmů, která nabyla účinnost 1. ledna 2021.
21.10.2020
Omezení činnosti realitních zprostředkovatelů
Vláda rozhodla o dalším omezení obchodu a služeb, které platí od dnešního dne. Situace není jednoduchá a pokud nevíte, co můžete a co ne, pročtěte si následující stanovisko Ministerstva pro místní rozvoj.
"Dnešní krizové rozhodnutí vlády č. 1079 vnímá oddělení realitní činnosti MMR po konzultaci s MZd tak, že je sice výslovně uvedena výjimka pro provozovny realitních zprostředkovatelů, to však neznamená, že se nic nemění. Za pracovní aktivitu považujeme i zkoušky profesních kvalifikací. Taktéž je pracovní aktivitou prohlídka nemovitosti. Vše ostatní se musí převést na on-line, tedy i školení.
1) Při návštěvách klientů a při zkouškách:
- Omezení počtu, dvoumetrové vzdálenosti, nabízet roušky, u vstupu a částí nemovitosti, kterých se je nutno dotýkat, musí být desinfekce. Je nutno na podlaze vyznačit značkami, čarami, případně svislým nápisem prostory pro čekání, případně je vybavit sezením, aby klienti mohli v klidu vyčkat dostatečně vzdáleni.
- Na provozovně (zkušební místnosti) zvenku (venkovní dveře, vchod) je nutno vyvěsit podrobné informace o výše uvedených pravidlech. Varianta zvukové smyčky z reproduktoru s upozorněním u vchodu je také možná.
- Po každé návštěvě doporučujeme alespoň 15 minut intenzivně větrat a provést ošetření desinfekcí pracovního prostoru (deska jednacího či psacího stolu, židle atd.). Profesionální alternativou je kvalitní ozonizace.
2) Režim u prohlídek doporučujeme stejný jako na jaře:
- Domlouvat je po jedné návštěvě (jedna osoba, maximálně jeden pár).
- Jen u nemovitostí, kde aktuálně nikdo nebydlí, nebo kde se provedlo po několikahodinovém vyvětrání desinfekce předmětů dotyku, případně ozonizace, při vstupu rozdat jednorázové rukavice, po opuštění je vyhodit.
- V žádném případě nelze realizovat s přihlížením dosud bydlících.
- Z RK by mělo být přítomno minimum osob, jedna až dvě.
- V ostatních případech je nutno dohodnout s prodávajícími jiný režim, např. virtuální prohlídky.
3) Vícestranná jednání v reálném čase (prodávající, kupující, notář, RK, znalec atd.) zcela omezit, pokud to jde. Nahradit postupným.
4) Bez výjimky omezit přijímání hotovosti."
16.9.2020
Daň z nabytí nemovitých věcí
V úterý 15.9.2020 Poslanecká sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí!
Zákon, který ruší Zákonné opatření senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých a mění zákon č. 586/1992 Sb. o dani z příjmů a některé další související zákonné předpisy, nyní čeká na podpis prezidenta a vyhlášení ve Sbírce zákonů. Pokud by prezident zákon odmítl podepsat (což se neočekává), je vysoce pravděpodobné, že by prezidentské veto bylo Poslaneckou sněmovnou bez problémů přehlasováno.
V tuto chvíli lze počítat s tím, že účinnost nastane 1.1.2021.
13.8.2020
Daň z nabytí nemovitých věcí
Ve středu 12.8.2020 projednal Senát návrh zákona, kterým se ruší daň z nabytí nemovitých věcí. Schválen nebyl, ale zřejmě je to ku prospěchu věci. Verze schválená Poslaneckou sněmovnou obsahovala legislativní chyby, které Senát svými pozměňovacími návrhy opravil. Nedošlo tedy k žádné změně pokud jde o navržené změny, tzn. stále platí, že daň bude zrušena zpětně, lhůta pro osvobození od daně z příjmu se prodlužuje z 5 na 10 let a odpočet úroků z hypotéky bude limitován maximální výší 150.000 Kč (původně 300.000 Kč).
Na podzim bude znovu o návrhu hlasovat Poslanecká sněmovna. Pravděpodobně bude zákon s pozměňovacími návrhy přijat, ale v tuto chvíli stále platí pouze odklad pro podání daňového přiznání a uhrazení daně do 31.12.2020.
24.7.2020
Daň z nabytí nemovitých věcí
Nejčastější dotaz z poslední doby se týká zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Bohužel, ještě zrušena nebyla. Zatím stále platí pouze její odklad a to do 31.12.2020. Současně je odložena také povinnost podat daňové přiznání k této dani. V současné době probíhá standardní legislativní proces. Aktuálně je návrh zákona v Senátu, který jej musí projednat do 19.8.2020. Pokud ho neprojedná, bude považován za schválený. Obecně se předpokládá, že zrušení daně Parlamentem ČR projde, ale součástí návrhu je také zrušení daňového odpočtu úroků z hypotéčních úvěrů a změna podmínek pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti. Poslanecká sněmovna původní vládní návrh změnila a nyní je na řadě Senát. Zda a v jaké podobě bude zákon nakonec účinný proto stále není jisté.
22.4.2020
Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
K dnešnímu dni stále není jasné, zda a v jaké podobě bude návrh na zrušení daně předložen. Podle posledních informací Ministerstva financí se zrušením daně měli zabývat zástupci koaliční rady vlády a NERV (Národní ekonomická rada vlády) v pondělí 20.4.2020. Další oficiální vyjádření MF zatím neposkytlo.
Novela Zákona č. 89/2012 SB. OBČANSKÝ ZÁKONÍK
15.4. byla novela vyhlášena ve Sbírce zákonů jako zákon č. 163/2020 Sb.
Změny začnou platit od 1.7.2020.
Co se konkrétně změní v oblasti nemovitostí ?
ruší se předkupní právo (znovuzavedené k 1.1.2018)
Dočkali jsme se! Předkupní právo bude skutečně od 1.7.2020 zrušené. Konkrétně jde o změnu § 1124 a 1125 OZ. Podle nového znění budou mít od 1.7.2020 předkupní právo na dobu 6 měsíců pouze spoluvlastníci, kteří nemovitost např. zdědili. V ostatních případech je předkupní právo mezi spoluvlastníky nemovitosti zrušeno.
Možnost vzdání se předkupního práva, které se zapisovalo do katastru nemovitostí, bude jako nadbytečné rovněž zrušeno.
Předkupní právo se podle přechodného ustanovení bude vztahovat ještě na prodeje realizované do 30.6.2020.
20.4.2020
Nový zákon o realitním zprostředkování
Dne 3.3.2020 nabyl účinnosti nový zákon o realitním zprostředkování 39/2020 Sb.
Tento zákon nově upravuje podmínky poskytování realitního zprostředkování a některá práva a povinnosti s tím související.
Díky tomuto zákonu by mělo dojít ke zkvalitnění vztahů mezi realitním zprostředkovatelem a klientem. Zákon upravuje a vymezuje vztahy v oblasti realitního zprostředkování, posiluje ochranu klientů, zavádí nová a jasnější pravidla pro trh s realitami a také se přibližuje podmínkám Evropské unie.
Dále tento zákon nově zařadil činnost realitního zprostředkovatele do tzv. vázaných živností, neboli zprostředkovatelem nyní bude moci být pouze osoba s potřebnou kvalifikací či certifikací.
Novinkou je také povinné pojištění odpovědnosti realitních zprostředkovatelů pro případ, že by došlo ke škodě klienta. Díky této novince může mít klient větší důvěru
a jistotu ve spolupráci s realitním zprostředkovatelem.
Také je nově stanovena písemná forma pro smlouvu o realitním zprostředkování, jejích povinných náležitostech, maximální délka výhradní smlouvy na dobu určitou může být 6 měsíců.
Důležitým bodem nového zákona jsou ustanovení o úschovách u realitního zprostředkovatele, který je již nesmí nabízet, pokud o to klient sám písemně nepožádá. Na každou úschovu musí realitní zprostředkovatel mít zřízen samostatný bankovní účet, který je veden na jeho jméno, pod kterým je zapsán ve veřejném rejstříku. REALITY VLASÁK již tento samostatný účet má zřízen, účet není určen pro běžný platební styk, peníze na účtu jsou pojištěny a prostředky na účtu nelze použít k úhradě pohledávek uschovatele peníze jsou uschovány v obdobném režimu, jako u advokáta nebo notáře.
V neposlední řadě tento zákon obsahuje podrobnější úpravu o vyplacení provizi realitnímu zprostředkovateli, která je splatná nejdříve dnem uzavření realitní smlouvy.
Účinnost některých ustanovení tohoto zákona, byla aktuálně z důvodu koronavirové situace odložena až na začátek roku 2021.
Novela se týká § 25 a posouvá lhůtu pro splnění povinnosti ohlásit živnostenskému úřadu vázanou živnost "Realitní zprostředkování" a doložit odbornou způsobilost za 6 na 12 měsíců, tzn. do 3.3.2021.
Druhou změnou je umožnění podnikání nových realitních zprostředkovatelů, kteří mohou 6 měsíců od účinnosti novely poskytovat realitní zprostředkování jako volnou živnost za předpokladu, že činnost budou vykonávat na základě smlouvy s osobou, která je realitním zprostředkovatelem. Nesmí však poskytovat úschovu peněžních prostředků.
1.1.2020
Od 1.1.2020 se zvýšil správní poplatek za vkladové řízení na katastru z 1.000,- Kč na 2.000,- Kč.